W roku 2022 technologia AI (artificial intelligence) została szeroko udostępniona w sieci. Ma olbrzymi potencjał. To tylko kwestia czasu – wzrostu mocy obliczeniowej maszyn i dopracowania algorytmów, kiedy komputer prześcignie człowieka w tej dziedzinie. Jasper Art, Nightcafe, Dream by Wombo, BigSleep, Deep AI, Deep Dream Generator i wreszcie Midjourney to platformy dzięki którym wpisując odpowiednią frazę uzyskamy obraz generowany w oparciu o olbrzymią bibliotekę grafik dostępnych w sieci.

W 1996 Deep Blue wygrał w szachy z Kasparowem. Sztuczna inteligencja zatriumfowała i było to historyczne wydarzenie. To było mierzalne. Dziś komputer (AI) ściga się z człowiekiem na wielu płaszczyznach artystycznych, ale trudniej wskazać kto wygrywa. Powstanie i udostępnienie na szeroką skalę AI w dziedzinie sztuk plastycznych być może jest przełomem na miarę wymyślenia fotografii, która zastąpiła malarzy portrecistów mających monopol na utrwalanie wizerunków przez wieki.

Tomasz Sikora https://www.facebook.com/tomek.sikora.737 – polski fotograf, twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych. Avatary Tomka to interpretacje AI portretu wykonanego na jego warsztatach. Jako że Tomek to nałogowy eksperymentator, postanowiłem zaszaleć na Jego nadobnym wizerunku.